Broadway je asi nejznámější ulicí New York City. Začíná na jižním konci Manhattanu, nedaleko Wall Street a Battery parku a táhne se celým ostrovem na sever. Původně to byla indiánská stezka do dnešního města Albany, postupně se změnila v důležitou obchodní cestu.
Procházku po Broadwayi začínáme u známého Wall Street Bull - nadživotního odlitku býka symbolizujícího sílu Ameriky. Tento objekt je vděčným cílem turistů a je v jejich věčném obsazení. Chceme-li jej pořádně nafotit, je potřeba si přivstata přijít brzy ráno.
Přímo od sochy býka je vidět přes celou Broadway až k budově Chrysler building, která se nachází na 42. ulici a je přes 5,5km daleko.
Oblast Manhattanu, kde Broadway začíná je tou, která byla vystavěna osadníky jako první, proto zde nalezneme hned dva staré kostely - tím prvním je Trinity church, jehož základy se datují až k roku 1696, což je na USA už poměrně významná historie. Poblíž bývalého World Trade Center pak stojí St Paul´s church i se hřbitovem pocházející z 18. století. Mezi moderními budovami konce 20. století tenhle kousek historie vypadá opravdu zvláštně - popularitu mu navíc dodaly události 11. září 2001, kdy i přesto, že byl v těsné blízkosti místa katastrofy, zůstal stát naprosto nepoškozen.
Přímo naproti kostelu přes Broadway je pak ráj pro všechny fandy elektroniky, kamer, cd a dvd, foťáků, počítačů atd. -
J&R superstore http://www.jr.com/- složené z několika domů a zabírající celý blok. Pro drahé polovičky doporučuji Starbucks naproti a minimálně hodinový a delší rozchod.
Nepřehlédnutelnou dominantou dále pokračující cesty je radnice New York City - City Hall a k ní přilehlý park.
A ještě jedna budova v tomto úseku stojí za zmínku.
Broadway pokračuje dále a mění se v ryze nákupní ulici (procházíme čtvrtěmi SoHo a NoHo - o těch někdy příště) - najdete zde všechny známé značky (od Nike, Quiksilver, Puma po Hollister, VOLCOm nebo Levi´s atd. - drahé polovičky rychle pochopí, že jejich tolerance při návštěvě J&R se vyplatila a teď je řada na vás pánové:) Na druhou stranu to zas taková pruda není, když pominu, že některé z obchodů nabízí i pánský sortiment, tak ani na ulici není nuda a je na co koukat...
Po projití úseku obchodů a překročení Bleecker street, ulice proslavené velkým množstvím barů a klubů, vcházíme do další části města, která již byla stavěna ryze urbanistickým způsobem a kde začínají ony typické Streets a Avenues.
Domy zde vypadají o poznání nověji a ulice jsou pravidelné. Dnešní etapu ukončujeme opuštěním Downtownu na náměstí Union Square, které leží na 14. ulici.
Na závěr ještě ukázka toho, že na Broadwayi nikdy není nuda, aneb ukázka street performance v podání kapely Whiskey Boys .